Kreu i NATO-s i tha BBC-së se Kina duhet të përballet me pasoja për mbështetjen e luftës së Rusisë në Ukrainë, nëse ajo nuk ndryshon mënyrat e saj.

Jens Stoltenberg tha se Pekini “po përpiqet të mbështesë përpjekjet e Rusisë për luftë dhe nga ana tjetër po përpiqet që të ruajë marrëdhëniet me aleatët evropianë”.

“Kjo nuk mund të funksionojë në planin afatgjatë,” tha Stoltenberg për BBC News gjatë një vizite në Uashington.

Në intervistën e gjerë, Stoltenberg trajtoi gjithashtu armët bërthamore dhe shpenzimet e mbrojtjes.

Komentet e tij vijnë pasi Rusia nuk tregon asnjë shenjë për të lehtësuar luftën e saj kundër Ukrainës.

Një samit i paqes i mbajtur në Zvicër në fundjavë pa dhjetëra vende të përkushtuara për të mbështetur Kievin, por Rusia e quajti atë humbje kohe dhe tha se do të pajtohej me bisedimet e paqes vetëm nëse Ukraina në thelb dorëzohej.

Kur u pyet se çfarë mund të bëjnë anëtarët e NATO-s lidhur me mbështetjen që Kina i jep Rusisë, Stoltenberg tha se kishte një “bisedë të vazhdueshme” për sanksionet e mundshme.

Ai tha se Kina “po ndan shumë teknologji, si mikroelektronikën, të cilat janë kyçe për Rusinë për të ndërtuar raketa, armë që ajo përdor kundër Ukrainës”.

Ai shtoi se “në një fazë, ne duhet të konsiderojmë një lloj kostoje ekonomike nëse Kina nuk ndryshon sjelljen e saj”.

Pekini është tashmë nën disa sanksione për mbështetjen e tij ndaj Rusisë. Muajin e kaluar, SHBA njoftoi kufizime që do të synonin rreth 20 firma me bazë në Kinë dhe Hong Kong.

Kina ka mbrojtur biznesin e saj me Moskën, duke thënë se ajo nuk po shet armë vdekjeprurëse dhe “trajton me maturi eksportin e artikujve me përdorim të dyfishtë në përputhje me ligjet dhe rregulloret”.

Vizita e Stoltenberg në Uashington erdhi pasi Kremlini konfirmoi se Vladimir Putin do të udhëtojë në Korenë e Veriut të martën.

Kjo pason vizitën e tij në Kinë muajin e kaluar.

Rusia është bërë gjithnjë e më e izoluar në skenën botërore që kur nisi luftën e saj në shkallë të plotë me Ukrainën në vitin 2022. Putin ka thënë vazhdimisht se balanca e fuqisë së Perëndimit po ndryshon dhe ai ka punuar për të forcuar lidhjet me liderët me të njëjtin mendim.

“Rusia tani po bashkohet gjithnjë e më shumë me liderët autoritarë”, tha Stoltenberg për BBC, duke renditur Iranin, Pekinin dhe Korenë e Veriut.

Ai tha se Veriu ka dërguar predha artilerie në Rusi dhe në këmbim Rusia kishte dhënë teknologji të avancuar për programet raketore dhe bërthamore të Koresë së Veriut.

“Kështu që Koreja e Veriut po ndihmon Rusinë të zhvillojë një luftë agresioni kundër Ukrainës”.

Duke folur përpara një takimi me Presidentin e SHBA Joe Biden, shefi i NATO-s njoftoi gjithashtu se më shumë se 20 vende pritet të përmbushin një objektiv të shpenzimeve të mbrojtjes prej 2% këtë vit, më shumë se çdo vit tjetër që kur u zotuan në 2014.

“Kjo është e mirë për Evropën dhe për Amerikën, veçanërisht pasi shumë nga këto para shtesë shpenzohen këtu në Shtetet e Bashkuara,” tha ai.

Stoltenberg adresoi gjithashtu komentet që ai bëri për Telegraph të dielën, të cilat treguan se NATO mund të konsiderojë rritjen e numrit të kokave të dislokueshme si një parandalues ​​kundër kërcënimeve në rritje nga Rusia dhe Kina.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i qujati komentet përshkallëzim të situatës.

Por Stoltenberg tha se komentet ishin një “mesazh i përgjithshëm” se NATO është një aleancë bërthamore dhe se çdo sulm ndaj një anëtari të NATO-s do të “shkaktojë një përgjigje nga e gjithë aleanca”.

“Qëllimi i NATO-s nuk është të luftojë luftën, qëllimi i kësaj është të parandalojë luftën,” tha ai./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *