Pas vrasjes së komandantëve të lartë nga sulmet ajrore izraelite, grupi militant libanez i mbështetur nga Irani, Hezbollah, ka përdorur disa strategji në përpjekje për t’iu shmangur teknologjisë së sofistikuar të mbikqyrjes së armikut të tij, raporton Reuters.

Hezbollah ka përdorur gjithashtu dronët për të studiuar aftësitë e inteligjencës së Izraelit, ndërsa udhëheqësi i Hezbollahut, Sayyed Hassan Nasrallah, e ka përshkruar si strategji për “verbimin” e Izraelit.

Palët kanë shkëmbyer zjarr që kur aleati palestinez i Hezbollahut në Rripin e Gazës, Hamasi, hyri në luftë me Izraelin në tetor. Ndërsa luftimet në kufirin jugor të Libanit kanë qenë relativisht të përmbajtura, sulmet e shtuara në javët e fundit kanë intensifikuar shqetësimin se mund të çojë në një luftë në shkallë të gjerë.

Dhjetëra mijëra njerëz janë larguar nga të dyja anët e kufirit. Sulmet izraelite kanë vrarë më shumë se 330 luftëtarë të Hezbollahut dhe rreth 90 civilë në Liban, sipas raporteve të Reuters. Izraeli thotë se sulmet nga Libani kanë vrarë 21 ushtarë dhe 10 civilë.

Hezbollah ka konfirmuar gjithashtu vdekjen e më shumë se 20 operativëve, duke përfshirë tre komandantët kryesorë, anëtarët e njësisë së saj elitare të forcave speciale Radwan dhe operativët e inteligjencës.

Ushtria izraelite tha se po i përgjigjej një sulmi të paprovokuar nga Hezbollahu, i cili filloi të qëllonte në objektiva izraelite një ditë pasi Hamasi sulmoi Izraelin më 7 tetor. Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) thanë në një deklaratë për Reuters se ata po godisnin objektiva ushtarakë dhe po merrnin “masa paraprake për të zbutur dëmet ndaj civilëve”.

“Suksesi i këtyre përpjekjeve varet nga aftësia e IDF-së për të mbledhur informacion të saktë mbi forcat e Hezbollahut, udhëheqësit e saj, infrastrukturën terroriste të organizatës, vendndodhjen dhe operacionet e tyre”, thuhet në deklaratë.

Ndërsa presioni i brendshëm rritet në Izrael, IDF ka theksuar aftësinë e saj për të goditur operativët e Hezbollahut përtej kufirit.

Teknologjia e mbikëqyrjes elektronike luan një rol jetik në këto sulme. IDF ka thënë se ka kamera sigurie dhe sisteme të sensorit në distancë të trajnuar në zonat ku operon Hezbollahu dhe ajo dërgon rregullisht drone vëzhgimi mbi kufi për të spiunuar kundërshtarin e saj.

Përgjimi elektronik i Izraelit, përfshirë hakerimin e telefonave celularë dhe kompjuterëve, konsiderohet gjithashtu gjerësisht si ndër më të sofistikuarit në botë.

Hezbollahu ka mësuar nga humbjet e tij dhe ka përshtatur taktikat e tij në përgjigje, i thanë Reuters gjashtë burime të njohura me operacionet e grupit, duke folur në kushte anonimiteti.

Telefonat celularë, të cilët mund të përdoren për të gjurmuar vendndodhjen e një përdoruesi, janë ndaluar nga fusha e betejës, ndërsa po përdoren më shumë mjetet e bjetra të komunikimit si korrirët të cilët dërgojnë mesazhe verbale personalisht, thanë dy nga burimet.

Hezbollah ka përdorur gjithashtu një rrjet privat telekomunikacioni me linjë fikse që daton në fillim të viteve 2000, thanë tre burime.

Në rast se bisedat dëgjohen, fjalët e koduara përdoren për armët dhe vendet e takimeve, sipas një burimi tjetër të njohur me logjistikën e grupit. Këto përditësohen pothuajse çdo ditë dhe u dorëzohen njësive përmes korrierëve, tha burimi./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *