Presidenti i SHBA, Joe Biden, dënoi valën e sulmeve raketore ruse që vranë të paktën 38 njerëz në Ukrainë, duke iu referuar si një akt i tmerrshëm i brutalitetit të Rusisë.

Më tej, ai u zotua të forcojë mbrojtjen ajrore të Kievit. Presidenti i SHBA tha se në takim do të njoftohen përforcime të mëtejshme për mbrojtjen ajrore të Ukrainës.

Të paktën 190 u plagosën në të gjithë vendin, duke përfshirë disa në një spital për fëmijë në kryeqytetin Kiev të hënën. Kjo vjen ndërsa Biden përgatitet të presë një samit të NATO-s në Uashington të martën.

Udhëheqësit nga 32 shtetet anëtare të NATO-s, vendet e tyre partnere dhe BE-ja po mblidhen për të shënuar 75-vjetorin e bllokut. Biden tha se ai do të mirëpresë presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky dhe liderë të tjerë të NATO-s.

Samiti do të fokusohet në mbrojtjen dhe parandalimin në kontekstin e pushtimit rus të Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *