Kryeministri Kyriakos Mitsotakis do të takohet me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan të mërkurën, 10 korrik, në Uashington në margjinat e Samitit të NATO-s.

Takimi në Uashington, sipas informacioneve, do të jetë i shkurtër pasi nuk ishte në agjendë dhe si Kyriakos Mitsotakis ashtu edhe Rexhep Tajip Erdogan kanë orare të ngjeshura.

Objekti i takimit është kryesisht pasqyra e asaj që ka ndodhur së fundmi në marrëdhëniet greko-turke.

Nga Uashingtoni në Nju Jork

Sa i përket udhëtimit të Kyriakos Mitsotakis, kryeministri pritet të ngrejë në nivelin më të lartë çështjen e shkeljes së Marrëveshjes së Prespës nga lidershipi i ri i Maqedonisë së Veriut.

Kryeministri do të theksojë deklaratat e politikanëve nga shteti fqinj që janë kundër Marrëveshjes së Prespës dhe do të theksojë se nuk respektohet çështja e emrit.

Të mërkurën mbrëma, Kyriakos Mitsotakis do të jetë në Shtëpinë e Bardhë në darkën e organizuar nga presidenti amerikan Joe Biden për nder të liderëve.

Në axhendën e Samitit do të jetë forcimi i aftësive mbrojtëse të Aleancës dhe kontributi më i madh i vendeve anëtare evropiane të NATO-s dhe Kanadasë.

Mitsotakis gjithashtu ka paraqitur së bashku me homologun e tij polak një propozim për një mburojë evropiane të mbrojtjes ajrore që do të financohet me fonde evropiane dhe do të funksionojë krahas NATO-s.

Në Uashington, kryeministri grek do të zhvillojë edhe takime me anëtarë të Kongresit dhe nesër në Forumin Publik të NATO-s do të bisedojë me ish-zëvendës këshilltaren e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Nadia Schadlow.

Pas përfundimit të punimeve të Samitit të NATO-s , Mitsotakis do të shkojë në Nju Jork , ku të premten do të ketë një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *