Sulmet ruse vranë dy persona në rajonin ukrainas të Zaporizhia, njoftoi guvernatori rajonal, Ivan Fedorov.

“Një burrë dhe një grua u vranë nga bombardimet e armikut, ndërsa një tjetër u plagos”, tha guvernatori në platformën Telegram, duke raportuar 391 sulme ruse kundër dhjetë komuniteteve të rajonit të Zaporizhia në 24 orët e fundit.

Rajoni i Zaporizhia në Ukrainën jugore, të cilin Rusia ka njoftuar se e ka aneksuar, është rregullisht skena e të shtënave, një prej të cilave në fund të qershorit vrau shtatë persona dhe plagosi gati dyzet.

Tetë persona u plagosën dje, të mërkurën, në një bastisje të dronëve ukrainas në vendin e një nënstacioni të termocentralit bërthamor Zaporizhia, i cili është kapur nga Rusia, tha agjencia ruse Rosatom, e cila raporton një përhapje të sulmeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *