Reali i Madridit kaloi për here te pare ne krye te La Liga pas fitores ne javën e peste duke lënë pas Barcelonën me një ndeshje me pak.

Ne Santiago Bernabeu, skuadra e Lopetegi mundi me rezultatin e ngushte 1-0 Espanjol.

Pas impenjimit ne mesjavë ne Champions, tekniku i Realit kishte lënë pushim për këtë ndeshje katër lojtare shume te rëndësishëm si Bale, Caravahal, Toni Kros dhe Marselo.

Deri ne minutën e 41 skuadra e dyte e Barcelonës ju kundërpërgjigj mjaft mire te zotëve te shtëpisë përpara se ata te gjenin rrjetën me Asensio.

Një gol i konfirmuar edhe nga var pasi u mendua për pozicion jashtë loje i sulmuesit spanjoll.

Pjesa e dyte e gjitha për Real duke tentuar me Modric, Asensio, Moreno dhe Jorente por pa arritur te dyfishonin shifrat kjo dhe për merite te portierit kundërshtar Diego Lopes,