Chelsea – Roma ne Vizion Plus | UEFA Champions League | Java e 3-te e fazes ne grupe 2017/18

Java e trete e fazes ne grupe te UEFA Champions League ne Vizion Plus, sjell supersfiden e grupit C mes Chelsea dhe Romes. Te dyja ekipet vijne ne kete perballje pas fitoreve respective ne transferte, me rezultatin 2 me 1, dhe tashme te kerkojne te forcojne pozitat e tyre ne grupin C ne takimin e radhes ne Stamford Bridge. Kjo ndeshje risjell trajnerin Italian te Chelsea-it Antonio Conte, perballe rivaleve te vjeter te Romes; skuadra e serise A ka grumbulluar 4 pike ne dy ndeshje, 2 me pak se rivalet e tyre Londinez.

Takimet e meparshme

• Te zotet e shtepise kane dale fitimtare ne nje nga perballjet e meparshme, ne fazen ne grupe te sezonit 2008/09. Chelsea e Luiz Felipe Scolari fiton takimin e pare me rezultatin 1 me 0 ne Londer, John Terry shenon te vetmin gol te ndeshjes ne minute e 77-te.
• Italianet e Romes, me pas nen drejtimin e Luciano Spalletti, permbysin gjithçka ne takimin e kthimit ne 4 Nentor, nje gol nga Christian Panucci (34) dhe dygoleshi i Mirko Vučinić e (48, 58) siguruan fitoren 3 me 1 ne Olimpiko pavaresisht golit te minutes se 75-te te John Terry.

Backgroundi i ndeshjes

Chelsea

• Ky eshte takimi i pare I Chelsea ndaj nje kundershtari Italian qe prej fazes ne grupe te sezonit 2012/13, ku ata grumbulluan nje pike ne dy takimet ndaj Juventus; ekipi i Roberto Di Matteo’s morri nje barazim ne shtepi me rezultatin 2 me 2 perpara se te pesonin nje disfate 3 me 0 ne Torino, gje e cila beri qe at ate largoheshin me heret nga kompeticioni.
• Rekordi i Chelsea ndaj ekipeve italiane eshte 5 fitore 2 barazime 2 humbje.
• Ekipi i Kontes jane qe prej nisjes se kesaj faze kryesuesit e Grupit C ku kane mundur debutuesit e Karabag 6 me 0 ne javen e pare, perpara se Michy Batshuayi te siguronte nje fitore 2 me 1 ndaj Atletikos se Madrid ne sekondat finale te takimit.
• Gjashte here kampione e Anglise, Chelsea nuk u perfshin ne kompeticionin Europian te sezonit te kaluar per here te pare qe nga 1996/97. Ata kane luajtur ne çdo faze ne grupe te UEFA Champions League, pjesmarrje e cila daton qe ne sezoni 2003/04.
• Kampionet e europian ne 2012-en, Chelsea mberriti deri ne raundin e 1/8-ve ne prezantimin e fundit ne UEFA Champions League te sezonit 2015/16, duke humbur ndaj Paris Saint-Germain ne kete faze per te dytin vit rradhazi.
• Humbja ndaj Paris ne Stamford Bridge me rezultatin 2 me 1 ne kete raund, ishte e vetmja humbje nente ndeshjet e fundit te luajtura ne kete stadium (6 fitore 2 barazime).
• Londinezet kane kryesuar grupin e UEFA Champions League ne tre prezencat e fundit, dhe 11 here ne pergjithesi. E vetmja here kur kane deshtuar te ecin me tej ishte sezoni 2012/12, kur ishin te vetmit kampione ne fuqi qe eleminohen ne fazen ne grupe; ne kete sezon ata fituan me pas UEFA Europa League.

Roma

• Roma ka grumbulluar 4 pike nga dy ndeshjet e luajtura ne grupin C. Nje barazim pa gola ne shtepi ndaj Atletico Madrid dhe me pas nje fitore ne transferte ndaj Karabag me rezultatin 2 me 1
• Suksesi ndaj Karabag ishte i pari per Romen ne 8 ndeshje te UEFA Champions League, ne shtepi dhe transferte dhe perfshire kualifikueset, qe pas fitores 3 me 2 ne shtepi ndaj Bayer 04 Leverkusen ne 4 Nentor 2015. Tashme ata kane fituar 2 nga 17 ndeshjet ne kompeticion.
• Ekipi Italian u eleminua nga Porto ne play-off-in e sezonit te kaluar (1 me 1 ne transferte, 0-3 ne shtepi). Ata vazhduan me pas rrugetimin ne UEFA Europa Leaguederi ne raundin e 1/8-ve, ku u munden me rezultatin e pergjithshem 5 me 4 nga Olympique Lyonnais.
• Roma ka fituar 2 nga 5 transfertat ne sezonin e fundit te UEFA Europa League por, ne UEFA Champions League, nuk regjistronin asnje fitore ne 10 transferta, perfshire kualifikueset (5 barazime 5 humbje), perpara javes se dyte te fazes ne grupe te ketij sezoni. Nje triumph 3 me 2 ndaj FC Basel ne 1893 ne sezonin 2009/10 te fazes ne grupe ishte fitorja e tyre e vetme ne 13 transferat ne kompeticion, nga faza ne grupe deri ne finale (4 barazime 7 humbje).
• Roma ka fituar vetem nje nga 15 transfertat e saj ne Angli, duke humbur 9. Vizita me e fundit shenoi barazimin 1 me 1 ndaj Manchester City FC fazen ne grupe te sezonit 2014/15, ne te cilen Francesco Totti u be golashenuesi me i vjeter ne UEFA Champions League.
• Verdhekuqte (Giallorossi) kane regjistruar te vetmen fitore ne Angli me rezultatin 1 me 0 ndaj Liverpool ne ndeshjet e dyta te raundit te katert te Kupes UEFA, sezoni 2000/01.
• Nenkampionet e Serise A per sezonin 2016/17, Roma jane per te dhjeten here ne fazen ne grupe dhe te treten ne kater vjet..