Subscribe

Me shume se 7 mije delegate te Kuvendit Kombetar u thirren per te votuar 220 anetaret e rinj te Keshillit Kombetar. Mes 352 kandidateve, kryetari I PD, Lulzim Basha perfshiu ish-deputetet dhe ish-anetaret e keshillit, mes tyre edhe kritike te tij.

 

Por me publikimin e listes kundershtaret e Bashes njeri pas tjetrit dhane doreheqjen nga kjo gare. Ish deputeti Keltis Kruja, Edit Harxhi, Genti Minarolli, Edvin Kulluri, Valbona Mezini, Fabian Topollaj, Erla Mehilli, Arben Skenderi dhe Mimoza Hajdarmatj deklaruan se nuk do te kandidojne per keshillin kombetar, duke e konsideruar farse garen.

 

 

Pertej ketij grupimi, jashte listes se kandidateve mbeten figura te njohura te Partise Demokratike, si Majlinda Bregu, Ridvan Bode e Genc Ruli qe deklaruan se jane terhequr nga politika e Astrit Patozi I cili eshte larguar nga partia demokratike.

 

 

E vetmja qe mbetet pas kesaj pjese e forumeve te partise demokratike eshte Jozefina Topalli e cila eshte anetare e keshillit ne cilesine e ish-kryetares se parlamentit.

 

Nder risite e listes se kandidateve per keshillin kombetar ra ne sy rikthimi I dy demokrateve; Aleksander Biberajt e Gazmend Oketa te cilet deri dje kane qene pjese e partise se drejtuar nga Bamir Topi.

 

Keshilli Kombetar qe del nga votimi i sotem do te zgjedhe me pas numrin dy te PD, nenkryetaret e sekretariatin duke I dhene fund procesit te zgjedhjeve ne partine demokratike, proces I cili deshtoi te bashkoje partine me te madhe opozites .

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *