Subscribe

Partia Demokratike vijoi akuzat ndaj qeverisë për miratimin në parlament të dy rrugeve me koncesion, Orikum-Dukat dhe Balldre-Milot.

Ish deputetja Grida Duma tha se Edi Rama refuzoi fondet nga BE për rrugët që të vjedhë me koncesione dhe projektin e PPP-ve “1 miliard euro”.

Ajo shtoi se rrugët si Milot-Balldren, janë pjesë e autostradës Blu që u financua në samitin e Poznanit, por Shqipëria nuk paraqiti asnjë projekt.

Selia blu me Ramën, 1 km tek Milot- Balldre paguhet 16 mln euro ndërsa në projektin e BE, 1 km rrugë është 1.2 mln euro.

Duma deklaroi me ardhjen e PD në pushtet këto kontrata korruptive do të anullohen.

 

 

Shumëkush u habit sesi Edi Rama shkoi me duar në xhepa në Samitin e Poznanit për Ballkanin Perëndimor. Asnjë projekt me vete, asnjë kërkesë për fonde, por vetëm disa fotografë në kërkim të një fotoje me kancelaren Merkel.Projekti më i rëndësishëm në samit ishte autostrada Adriatiko-Joniane, e gjatë 700 kilometra. Për këtë investim të rëndësishëm vendet e Ballkanit, me përjashtim të Shqipërisë, morën fondet nga Bashkimi Europian për të vazhduar ndërtimin e projektit.Sipas të dhënave, pjesa e autostradës që lidh Kroacinë me Bosnjën, prej 335 kilometrash, do të kushtojë 430 milionë euro. Ndërsa Mali i Zi ka marrë 399 milionë euro për ndartimin e rrugës që e lidh me Bosnjën dhe Kroacinë.Me rrugët Milot-Balldren, Thumanë-Kashar dhe Kashar-Rrogozhinë, Shqipëria është e përfshirë në këtë projekt gjigand infrastukture me 82 kilometra, por qeveria e Edi Ramës ka vendosur të mos marrë asnjë qindarkë nga Bashkimi Europian.Arsyeja e vërtetë nuk është braktisja nga Europa, por korrupsioni i Edi Ramës. Kryeministri i votave të vjedhura, nuk paraqiti asnjë projekt për financim në Poznan, sepse ai po zbaton në Shqipëri, projketin kriminal “1 miliard euro”, të cilin, tani të gjithë e njohin si vjedhje e buxhetit përmes PPP-ve, me projekte të tejfryra, të pastudiuara dhe të paracaktuara se kush i fiton.Konkretisht, projektet e të treja rrugëve kanë një kosto totale 1.3 mld euro për 82 km rrugë. Krahasimisht, 1 km rrugë me projektin PPP të Edi Ramës kushton 16 mln euro, ndërsa me projektin e Bashkimit Europain, kosto për 1 km rrugë është 1.2 milion euro.Dallimi është i frikshëm dhe tregues se përse qeveria ngulmon të ndërtojë këto rrugë përmes një skeme hajdutërie si PPP dhe të mos paraqesë projekte për financim nga Bashkimi Europian.Këto kontrata korruptive do të anullohen dhe do të jenë pjesë e paketës antikorrupsion që Partia Demokratike do të zbatoje ditët e para në qeverisje.Këto kontrata do të  jenë subjekt i Ligjit Antimafia,  bashkë me një listë kontratash abuzive, të denoncuara nga Partia Demokratike.Çdo dëm i shkaktuar ndaj buxhetit te shtetit do të rikuperohet.

2 thoughts on “PD: Rama po vjedh nëpërmjet koncesioneve, do i anulojmë kontratat

  1. Ska asgje mu habit me ramen,e ase me ju klyshte e plakut,qe i sherbeni edvin narkomanit,ju jeni plehra.Ju e trathtuat me zi popullin,sesa rama qe po e dhunon e poshtron,ju jeni ortake me edvin narkomanin.Cdo dalje e juaja eshte vetem mashtrim,ju jeni te mbytur ne korrupson e ne krime,dhogjike tjeter ska,deri sa i late edvin mutit te gjitha pushtet,ju u dorzuat me kompromise,nuke ka rruge tjeter.Prandaj jeni te pa besueshem,pore Zoti ju mshirofte,u dhente ate bela qe e kerkuat,ju jeni pa perjashtim,jashte qitja e Kombit.Me fidhu te plaku me banditet e tije,lir floriri,e hajdutet e tije,e se fundi edvin narkomani,gjithmone edhe luli ne gjirin tuaj,eshte i pa afte ne shume drejtime,a per te vjedhur para eshte nder te paret.Don Zoti nji dite largoheni ju plehra,e vondose drejtesia per ju,ate qe e meritoni,ju merre parate e pasurite,se fundi ne burge,aty te vdisni.

  2. Sa xhelozi ndermjet garuesve te parase dhe te Kampit Berisha ,Meta . Lulushi dhe Mon-ika . Pyetje te dashur qe flisni per koncesione or Anullime , Si duket kur ju benit cfare ju desh qejfi ,kurre sju merziti njeri or nderhyri ,rreth batakxilleqeve qe bete te pakten per 8 vite BERISHA .META .lULUSHI ,jU STAFI I NDERUAR QE NUK JU KONTROLLOI NJERI Sot qaheni se spo tepron gje me per ju Por diten grini per hallet e Popullit Naten keni hallet e juaja. Ketu mund te vijne nga AFRICA ,POR KURRE NGA JU QE TE JU SHOHE NE KETE VEND TE BEGATE ,Ju jeni KANCERI I SE SHKUARES DHE TE ARDHMES

Leave a Reply

Your email address will not be published.