Partizani është përshëndetur nga Uefa Champions League edhe pse aventura evropiane do të vazhdoje për këtë sezon ne nje tjeter kupe, atë të Europa League .

Në Baku, të kuqtë nuk ja dolën ne sfiden e kthimit te raundit te pare eleminator duke u mundur me rezultatin e paster 2-0 .

Nje loje deri diku e kenaqshme per skuadren e Franco Lerdes e cila arriti ta mbyllte pjesen e pare me rrjeta te paprekura , por me fillimin  e pjese se dyte azeret arriten te zhbllokonin shifrat kur Obozic i lire, i pamarkuar nga kundershtari  ne minuten e 51 mposhti kapitenin Hoxha .

Gjithsesi ne minuten e 74 Partizani i kishte mundesite per te barazuar rezultatin ndersa gjithcka mund te kishte ndryshuar ne favor te tij por Solomon i vetem perballe Vanger nuk arriti ta mposhte portierin brazilian .

Ne fundin e takimit Kintana vulosi gjithcka duke shenuar edhe golin e nokautit .

Por gjithsesi kampioni i Shqiperise vazhdon aventuren evropiane teksa pas nje jave do te perballet ne raundin e dy te eleminator ne Uefa Europa League kunder Sheriff Tiraspol .

Interesant  eshte fakti se aty luan ish futbollisti i skenderbeut Liridon Latifi takimi i parë me Sheriffin, do të luhet të enjten e ardhshme, më 25 korrik në “Selman Stërmasi”, ndërsa ndeshja e kthimit më 1 gusht në Moldavi.