Zyra e Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut thotë se sulmet ajrore izraelite në Gaza mund të kenë shkelur në mënyrë të përsëritur parimet themelore të ligjeve të luftës.

VOA raporton se një raport i publikuar të mërkurën shqyrtoi gjashtë sulme ajrore të kryera nga Forcat e Mbrojtjes izraelite midis tetorit dhe dhjetorit të vitit të kaluar gjatë javëve të fillimit të luftës në Gaza. Më shumë se 200 njerëz u konfirmuan nga zyra e të drejtave të njeriut se ishin vrarë në sulmet ajrore, objektivat e të cilave përfshinin ndërtesa banimi, një shkollë, një treg dhe kampe refugjatësh.

Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut Volker Turk tha se duket se Izraeli nuk bëri asnjë përpjekje për të “dalluar në mënyrë efektive” midis civilëve palestinezë dhe luftëtarëve të Hamasit në fushatën e tij bombarduese të Gazës.

Raporti tha se gjashtë sulmet përfshinin përdorimin e dyshuar të bombave të rënda midis 113 kilogramë dhe 907 kilogramë.

Raporti thotë gjithashtu se sulmet e vazhdueshme me raketa kundër Izraelit nga grupet e armatosura palestineze janë “në kundërshtim me detyrimet e tyre sipas ligjit ndërkombëtar humanitar”.

Autoritetet shëndetësore në Rripin e Gazës të kontrolluar nga Hamasi thonë se më shumë se 37,266 njerëz janë vrarë dhe 85,102 janë plagosur që nga fillimi i fushatës tokësore dhe ajrore izraelite që filloi menjëherë pas sulmit terrorist të Hamasit në Izrael, i cili vrau 1,200 njerëz dhe mori më shumë se 250 pengje, thonë autoritetet izraelite. /VOA

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *