Lamtumira e fundit legjendës se boksit, Muhamed Ali, do t’i jepet ditën e premte. Familjaret njoftuan se kushdo qe dëshiron do te kete mundësinë ta nderoje ne vendlindjen e tij Luisvill ne Kentaki, ku do te mbahet nje procesion dhe funerali, pas nje ceremonie private ditën e enjte. Nje fjalim përpara te pranishmeve do te mbaje ish-presidenti amerikan Bill Clinton, por edhe komediani amerikan Billi Kristell dhe gazetari sportiv Brajant Gambell. Muhamed Ali u nda nga jeta nje dite me pare ne moshën 74-vjeçare pas problemeve me frymëmarrjen, te komplikuara si pasoje e sëmundjes se parkinsonit, nga e cila vuante. Ish-Kampioni i botes ne peshat e renda eshte vlerësuar si sportisti me i madh i shekullit te fundit. Gjate karrierës se tij Muhamed Ali siguroi 56 fitore dhe vetem 5 humbje, duke u bere boksieri i pare qe fitoi tre here titullin botëror ne peshat e renda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *