Dita e sotme parashikohet të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqendrueshme.

Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira kalimtare të cilat pergjatë relieveve malore në juglindje dhe jugperendim të vendit do të pasohen nga reshje lokale shiu me intensitet të ulët.

Era do të fryjë me drejtim nga verilindja-juglinjda me shpejtësi mesatare 1 deri 8 m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe përgjatë luginave në veri të vendit fiton shpejtësi deri në 15m/sek.

Valëzimi në dete i forcës 2 dhe 3 ballë.

Temperaturat parashikohen:
në zona malore 1 deri 10°C
në zona e ulëta 8 deri 22°C
në zona bregdetare 9 deri 23°C

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *