30 mjeke dhe infermiere shqiptare u nisen kete te shtune drejt Italise, per te ndihuar vendin fqinj ne perballimin e luftes ndaj koronavirusit.

Ne aeroportin e Rinasit ata u percollen nga kryeministri Rama me urimin per te permbushur me sukses kete mision te veshtire.

Per cdo mjek qeveria ka vendosur qe t’i paguaje nje shperblim prej 3 mije eurosh ne muaj nderkohe qe cdo infermier do te marre 2.500 euro.

Personeli shqiptar u prit ne aeroportin e Romes nga ministri i jashtem italian di Maio. Kryediplomati falenderoi shqiperine per ndihmen e pakursyer.

 

LUIGI DI MAIO

 

MINISTER I JASHTEM ITALIAN

 

Deshiroj te falenderoj kryeministrin shqiptar edi rama dhe popullin shqiptar per solidaritetin e madh qe po tregojne. Ky solidaritet tregon nje arsye te mire qe hqiperia te hyje sa me shpejt te jete e mundur ne bashkimin europian. Kjo eshte vlera jone  e perbashket. Keta mjeke neser do te shkojne ne lombardi ne frontn me te nxehte te luftes.

 

Shqiperia eshte vendi i trete ne bote i cili po ndihmon Italine me personel mjekesor pas Kines dhe Rusise.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *