Kryeministri grek Kiriakos Micotaqis sfidon presidentin francez Emmanuel Macron në lidhje me përpjekjen e këtij të fundit për të bllokuar zgjerimin e BE.

Ne intervistën e dhënë për Financial Times kreu i qeverisë i kujton shefit te Elizese se presidenca franceze dikur u tregua e guximshme për çeljen e negociatave të Greqisë pasi kishte rëndësi gjeostrategjike, raporton Vizion Plus.

 

KYRIAKOS MICOTAQIS

 

KRYEMINISTER I GREQISE

 

Unë i referohem historisë së Greqisë. Në vitin 1979 Greqia përfundoi negociatat për t’u bërë anëtare e Komunitetit Ekonomik Europian, sepse presidenti francez, në atë kohë, mori një vendim të guximshëm, duke parë kontekstin dhe rëndësinë e madhe gjeopolitike, që Greqia duhej t’i përkiste Evropës për të kapërcyer traumën e junta-s. A ishte Greqia gati të bashkohej në atë kohë? Kush e di?! Dhe sigurisht që procesi ishte shumë i ndryshëm në atë kohë. Por ishte një vendim gjeopolitik, ishte një vendim shumë i rëndësishëm për të ardhmen e vendit.

 

Duke marrë shkas nga historia e anëtarësimit në BE të vendit të tij, Micotaqis i bën apel Macron të ndjekë gjurmët e paraardhësve të tij, shton me tej Vizion Plus ne raportimin e tij.

 

KYRIAKOS MICOTAQIS

 

KRYEMINISTER I GREQISE

 

Nëse shikojmë kontekstin e madh gjeopolitik, është shumë e qartë se rruga evropiane duhet të mbahet e hapur për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, me kusht që të plotësojnë kërkesat. Ky nuk është një proces automatik, përndryshe kjo zbrazëti do të mbushet. Shpresoj që ky gabim do të korrigjohet. Unë u shqetësova dhe do të vazhdoj të shqetësohem. Kjo është arsyeja pse unë mendoj se vendimi i marrë në Këshillin Evropian duhet të rishikohet në vitin 2020.

 

Kryeministri i Greqisë Micotakis kritikoi fort qëndrimin e presidentit francez Macron ne lidhje me Bashkimin Europian.

 

 

One thought on “Micotaqis sfidon Macron: Mos e pengoni Shqipërinë, edhe ne mbasë s’ishim gati në1979

  1. franca duhet te çele negociatat ne majë ne 2020 tën dhe mos te tallen me shqiprin se shqipria esht nje shtet historik dhe nje shtet i lasht ndaj 25 vende te BESë ishin po dhe vetëm një franc votoi jo pastaje hollanda e pastaje danimarka .ndaj që po nuk votoi emanuel macro ne maj te vitit 2020 me mir pastaje mos te votoj kurr se na nxin jeten duke tallur me popullin shqiptar keta kushedi sa arab ka kushedi sa afrikan ka franca sot dhe nuk besoj te kete me shum korrupsion ne shqipri se sa franca sot ne franc ka shum korrupsione dhe nuk i publikon kushedi sa vriten dhe nuk i publikon fare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *