Presidenti Meta nëpërmjet një postimi të gjatë në facebook ka sqaruar të gjitha momentet që sipas tij , treguan grushtin e shtetit të kësaj mazhorancë nga institucioneve kushtetuese.

Si hap të parë të grushtit të shtetit, Presidenti vendos vjedhjen sipas tij të zgjedhjevce të 2017 ku Rama përdori të fortët dhe policinë.

Hapi I dytë, thotë Meta, është kapja e Prokurorisë e cila u mor nga mazhoranca me 69 vota në kuvend nga 84 që parashikon Kushtetuta.

Hapi I trete është zëvëndësimi I opozitës me deputetet të rinj në kuvend dhe anti-kushtetushmëria që ka lënë boshllëku i Parlamentit që duhet të kishte 140 deputetet por sot ka 122, shkruan Meta.

PIkërisht nëpërmjet këtij kuvendi monist, shton kreu I shtetit, mazhoranca miratoi rezolute kundër dekreteve të Presidentit për zgjedhjet e 30 qershorit.

Si hap të pestë, Meta shton se mazhoranca miratoi KCK-në për të kapur dhe rrëzuar totalisht sistemin e drejtësisë.

Më tej ai thotë se hap tjetër që tregon grushtin e shtetit është kapja edhe e medias nëpërmjet miratimit të ligjit “Anti-shpifje”.

Hap i shtatë, sqaron Meta ështqë kapja e Gjykatës Kushtetuese nëpërmjet falsifikimeve.

Dhe si hap I fundit, shton Presidenti Meta, është miratimi anti-kushtetues i ligjit të betimit të gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Mazhorancës, nuk ka mbetur gjë tjetër thotë ai, vec të shkarkohje Presidentin me urdhër nga UDB edhe për ndarjen e Kosovës.

Në këtë drejtim Meta I bën thirrje të gjithë shqiptarëve të dalin në shesh në 2 mars kundër atyre që I quan puciste .

 

 

 

HAPAT E GRUSHTIT TË SHTETIT

Hapi i parë
Vjedhja e zgjedhjeve të 2017-ës, duke përdorur çunat problematikë, sipas dosjeve 184 të Dibrës dhe 339 të Shijakut, që lëvizin si top ping-pongu nga një zyrë e prokurorisë në tjetrën.
Përdorimi i Policisë së Shtetit në manipulimin e zgjedhjeve, siç rezulton në këto dosje, e frymëzuar edhe nga thirrja publike e Kryeministrit Edi Rama ndaj çdo polici për të bërë fushatë për Partinë Socialiste.

Hapi i dytë
Kapja në mënyrë anti-kushtetuese e Prokurorisë me 69 vota (nga 84 vota të sanksionuar në Kushtetutën e Shqipërisë, të miratuar me unanimitet me 140 vota), dhe bashkë me të edhe hetimin për të siguruar pandëshkueshmërinë totale të tyre, për të mbyllur çdo çështje penale që rëndon mbi ta dhe bashkëpunëtorët e tyre, për ta përdorur si mjet shantazhi ndaj kundërshtarëve politikë.

Hapi i tretë
Provokuan braktisjen e Parlamentit nga opozita dhe vrapuan për të zëvendësuar 182 deputetë dhe kandidatë për deputetë të opozitës, në mënyrë anti-kushtetuese e të paligjshme, vetëm me një akt administrativ. Edhe sot pas një viti, Parlamenti është në gjendje të rëndë anti-kushtetuese (122 deputetë me letra nga 140 që kërkon Kushtetuta).

Hapi i katërt
Përmes Parlamentit monist miratuan Rezolutë kundër dekreteve të Presidentit të Republikës për zgjedhjet e 30 qershorit. Organizata rilindase e partisë në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve arriti deri aty sa rrëzoi edhe dekretet e Presidentit duke dhunuar haptas Kushtetutën.
Mosbotimi i dekretit të Presidentit për 13 tetorin në Fletoren Zyrtare në kundërshtim me ligjin.
Organizuan zgjedhje të paligjshme njëpartiake, kapën 100% pushtetin lokal dhe të 61 Bashkitë u bënë moniste, bashkë me Këshillat e tyre.

Hapi i pestë
Miratuan KÇK për të asgjësuar totalisht drejtësinë e për ta futur plotësisht në thundrën e qeverisë dhe të policisë, për të mbyllur çdo mundësi për ndëshkimin e kriminalizimit dhe korrupsionit të Rilindjes, si dhe për të përgjuar në mënyrë mafioze e të paligjshme këdo që i denoncon dhe thotë të vërtetat për ta.

Hapi i gjashtë
Për të kapur përfundimisht median dhe AMA-n, miratuan ligjin e ashtuquajtur “Anti-shpifje”, megjithëse Këshilli i Europës ishte totalisht kundër, aq sa u detyrua që po vetë ta çojë në Komisionin e Venecias.

Hapi i shtatë
Tentativa për kapjen e Gjykatës Kushtetuese nëpërmjet falsifikimeve, mashtrimeve dhe shkeljes së Kushtetutës e ligjit nga Kryetari i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi Ardian Dvorani, nga Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj dhe nga Kuvendi i Shqipërisë, duke bërë pjesë të grushtit të shtetit të gjithë institucionet e kapura totalisht nga qeveria. Ky hap kishte për qëllim asgjësimin përfundimtar, jo vetëm të pavarësisë së Gjykatës Kushtetuese, por edhe të çdo mundësie për llogaridhënie në Republikën e Shqipërisë, duke vënë në pikëpyetje edhe sovranitetin dhe integritetin e vendit.

Hapi i fundit
Miratimi anti-kushtetues i ligjit të betimit të gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese (pa pritur Komisionin e Venecias që e kërkuan vetë), për të futur si anëtarë të saj Dvoranët, Artat dhe Etildat e Rilindjes.
Më pas u ka mbetur edhe hapi final: shkarkimi i Presidentit të Republikës së Shqipërisë, me porosi të UDB-së, për të zgjedhur një President me “Etikë” që të lobojë dhe të firmosë për ndarjen e Kosovës dhe për çdo projekt tjetër anti-kombëtar.
Por shqiptarët kanë 100 vjet që janë ndarë nga Esat Pashë Tradhëtari.

Të dashur qytetarë,

Ju ftoj të gjithëve në 2 mars, në ora 17:00, në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” kundër grushtit të shtetit dhe mbrojtjes, jo vetëm të integritetit të Gjykatës Kushtetuese dhe Kushtetutës, por të vetë shtetit tonë, kombit dhe interesit kombëtar.
Shqiptarët e bashkuar kundër puçistëve të zbuluar!

 

 

One thought on “Meta: Shkarkimi im me porosi të UDB-së, shqiptarët kundër puçistëve

  1. Ne 2017 filluan ne 2020 Meta u zgjua
    3 vjet ne koma paska qen? Luli me Moniken lenin lart e posht ti ku ishe o president I lar me Flori
    Me then te drejten esht ofendim te merresh me ju ,Saliu/Rama/Basha apo ti me Monen nuk ini larg
    Jemi ne te paft qe merreni me ju

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *