Publikohet “Miniera e floririt”, këngë dedikuar Memaliajt, qyteti që bëri bashkë aktorin Agron Llakaj dhe këngëtarin e njohur të muzikës popullore, Ylli Baka, që të na sillnin këtë realizim të ndjerë.

 

Pavarësisht se qyteti është lënë në harresë prej 30 vjetësh, Agron Llakaj shkruan se për të është një “Paris”.

 

“Me ne fund…,”Miniera e floririt” mori jete.Kjo kenge i kushtohet qytetit tone te bukur Memaliaj (Miniera).Falemnderit per gjithcka na dhe dhe morem prej teje! Edhe pse e ligur dhe e trishtuar ,e braktisur dhe e lene ne harrese prej 30 vjetesh…,Ti je Memaliaj “Parisi” jone…,ne syte tane dhe ne zemrat tona je “ahhh sa e bukur !!” Memaliaj moj Miniera….loti ne driten e syrit! Nuk e krijuam kete kenge per buje…,e krijuam dhe kenduam me shpirt,per Ty Memaliaj…le te degjohet kjo kenge ne cdo cep ku Vjosa gjarperon rreth teje…,ne qytet dhe ne cdo rruge…,eshte zeri i bijve te tu ! Ste them-Me fal! Sepse ste kam braktisur kurre!”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *