Deputeti i PD, Tritan Shehu ka reaguar sërish lidhur me zhvillimin online të mbledhjeve të grupeve parlamentare.

Sipas Shehut, ky vendim është “grusht shteti” ndaj parlamentit dhe një goditje ndaj demokracisë. Mes të tjerash ai thekson se ky është “një vendim tipik i autokracive lindore, që jo vetem e inspirojnë, por dhe kondicionojnë e kontrollojnë Ramën e rregjimin e tij, duke e përdorur për interesat e tyre në Rajon.

Postimi i plotë:

Beteja per te drejten e komisioneve parlamentare, nje beteje totale per te ndalur kete rregjim!
Vendimi talebanesk per te mos lejuar mbledhjet direkte te Komisioneve Parlamentare eshte “grusht shteti” ndaj Parlamentit.
Eshte nje goditje ndaj demokracise ne rrugen pa krye te thellimit te autokracise.
Eshte nje vendim tipik i autokracive lindore, qe jo vetem e inspirojne, por dhe kondicionojne e kontrollojne Ramen e rregjimin e tij, duke e perdorur per interesat e tyre ne Rajon.
Eshte nje vendim, qe kerkon te neperkembe e mbylle gojen jo vetem opozites e deputeteve te saj.
Ai godet edhe deputetet e maxhorances duke i kthyer ata keshtu ne “memece” e sejmene te atij Kryeministri.
Ai vendim godet po kaq rende edhe median, duke e larguar ate nga deputetet, debatet, duke tentuar ta shurdhoje ate, me qellimin e vetem per ta detyruar keshtu te heshte.
Por mbi te gjitha ne kete menyre ai godet opinionin shoqeror, te drejten themelore te tij per informacion, per te qene ne brendesi te zhvillimeve e aktiv ne shoqeri, duke tentuar ta ktheje ne nje qenie pasive e pa shqisa.
Dhe te gjitha keto ai perpiqet t’i realizoje me menyra bizantine, si skuth, duke u fshehur mbas nje “vendimi” te atij komiteti famekeq, qe eshte krejt jashte kontekstit te masave te pergjitheshme epidemiologjike ne Shqiperi.
Vetem Kim Jong-un mund te guxonte te vendoste nje Komitet te tille para Parlamentit e ta perdorte ate si “mish per top” per te goditur sovranitetin e tij.
Prandaj nje veprim kaq i rrezikshem, duhet perballuar nga te gjithe bashke, duke e kthyer ne nje beteje totale ne perballje me autokracine, ndryshe….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *