Kryeministri Edi Rama, njëkohësisht ministër i Jashtëm ka përshëndetur miratimin e Marrëveshjes së Prespës nga ana e parlamentit grek.

 

Përmes një postimi në Twitter Rama shpreh shpreh respektin dhe urimet e tij për homologët e tij Tsipras dhe Zaev në këtë marrëveshje siç e quan ai historike.

 

“Sërish respekte dhe urime për Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev për marrëveshjen e tyre historike dhe dhënien fund të konfliktit mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut. Rama: E vështirë, mund të prodhojë politikë të vjetër lokale por është realizuar shumë mirë miqtë e mi”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.