Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Keir Starmer i është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve para se të nisej për në samitin e NATO-s në Uashington DC.

Së pari, ai u pyet se cili ishte mesazhi i tij për presidentin rus Vladimir Putin.

“Mesazhi im është shumë, shumë i qartë. Ky samit i NATO-s është një mundësi për aleatët që të qëndrojnë së bashku kundër agresionit rus,” tha ai.

“Jam i kënaqur që kam mundësinë për të konfirmuar dhe riafirmuar mbështetjen e fortë të laburistëve, mbështetjen e palëkundur për NATO-n. Ne jemi një anëtar themelues, tani është 75 vjetori, por kjo është një mundësi për të dërguar atë mesazh në lidhje me agresionin rus kudo.”

“Por ai sulm javën e kaluar ishte i tmerrshëm, kështu që ai mesazh është edhe më i rëndësishëm se më parë.”

Më pas ai u pyet se kur Britania e Madhe do të shpenzonte 2.5% të të ardhurave kombëtare për mbrojtje, një përqindje që laburistët e kanë premtuar, por pa vendosur një afat kohor se kur do ta përmbushin premtimin.

“Gjëja më e rëndësishme është që, në këtë samit të NATO-s, të riangazhohemi dhe të diskutojmë planet praktike për veprime të mëtejshme që mund të ndërmarrim së bashku në lidhje me agresionin rus. Në lidhje me mbrojtjen në përgjithësi, ne do të kryejmë rishikimin tonë strategjik për të parë sfidat, aftësitë dhe të bëjmë plane të mëtejshme.”

“Unë jam i përkushtuar për atë 2.5% brenda rregullave tona fiskale. Ky rishikim strategjik duhet të jetë i pari. Së bashku me aleatët tanë dërgojmë një mesazh shumë të qartë për Putinin se ne do të qëndrojmë kundër agresionit rus kudo që të jetë ai në botë”, përfundoi Starmer./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *