Ukraina ka kryer një sulm me dron kundër objektivave në Rusinë jugore dhe pretendon se ka shkatërruar gjashtë avionë rusë në një bazë ajrore në rajonin e Rostovit.

Burime të sigurisë thanë për BBC se tetë avionë të tjerë u dëmtuan rëndë dhe 20 persona mund të ishin vrarë ose plagosur.

Baza e Morozovsk strehon avionë Su-27 dhe Su-34 të përdorur në vijën e frontit në Ukrainë, thanë burimet.

Nuk ka pasur asnjë koment nga Rusia mbi njoftimet për një sulm në aeroport.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur raportet.

Megjithatë, zyrtarët rusë thanë se më shumë se 40 dronë ishin drejtuar në rajonin, i cili kufizohet me Ukrainën.

Analisti ushtarak rus i BBC-së, Pavel Aksyonov, thotë se një sulm nga kaq shumë dronë në një hapësirë ​​të shkurtër kohore mund të kishte mposhtur mbrojtjen ajrore.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se rajonet Saratov, Kursk, Belgorod dhe Krasnodar ishin gjithashtu në shënjestër. Ai tha se të gjithë dronët u rrëzuan.

Në rrethin Morozovsk të Rostovit, një nënstacion elektrik u godit, duke lënë rreth 600 njerëz pa energji për disa orë, tha Guvernatori i Rostovit Vasily Golubev në kanalin e tij Telegram.

Ai shtoi se ka pasur disa dëmtime në një bllok banimi 16-katësh.

Në një postim të mëvonshëm, ai tha se tetë persona ishin plagosur nga eksplozivi që shpërtheu në një nga dronët e rënë gjatë një hetimi në vendin “jo shumë larg aerodromit”.

Ukraina ka shtuar sulmet me dronë ndaj objektivave brenda Rusisë kohët e fundit, duke synuar objektet ushtarake dhe energjetike.

Ajo ka paralajmëruar vazhdimisht se ushtria e saj po përballet me mungesa të mëdha municioni, por ka vendosur si objektiv prodhimin e një milion dronëve brenda vendit këtë vit.

Të martën ajo mori përgjegjësinë për një sulm me dron në Tatarstan, më shumë se 1,300 km (807 milje) nga kufiri Ukrainë-Rusi.

Sulmet, që synojnë një fabrikë dronësh dhe një rafineri nafte, janë më të thellat në territorin rus që nga fillimi i luftës. Dymbëdhjetë persona u raportuan të plagosur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *