Njësia Kundër Terrorizmit e Policisë Izraelite ka kapur katër militantët palestinezë që arritën të arratiseshin nga burgu i Gilboa, një nga burgjet më të sigurta të vendit.

Ndërkohë, dy të dënuarit e tjerë që arritën të largoheshin përmes një tuneli, janë ende në arrati.

Pas kapjes së militantëve, mijëra palestinezë protestuan dhunshëm në Bregun Perëndimor dhe u përleshën me trupat izraelite të IDF.

Xhihadi Islamik e konsideroi arratisjen nga burgu të militantëve një “akt të madh heroik”, si dhe një “shuplakë për ushtrinë izraelite dhe të gjithë sistemin në Izrael”.

Burrat besohet të kenë hapur prej disa muajsh një tunel nga qelia e tyre që të çonte në një rrugë jashtë mureve të burgut Gilboa.

Leave a Reply

Your email address will not be published.