Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ngul këmbë se denoncimi i tij për fshehjen e numrit të viktimave është i vërtetë dhe jo gënjeshtër siç e quajti kryeministri Edi Rama. Në një deklaratë, Basha ju përgjigj Ramës, duke i kërkuar të mbajë përgjegjësi për manipulimin e shifrave.

 

“Shqiptarët prisnin sot përgjigje. Por Rama vazhdon të gënjejë dhe t’i ikë përgjegjësisë. Ai ka gënjyer në lidhje me numrat e viktimave. Nuk janë shifra, por janë qytetarë, janë nëna, baballarë që kanë humbur jetën. Pasi i ka braktisur dhe i ka lënë pa asnjë mbështetje mjekët dhe infermierët në frontin e përballjes me pandeminë, ai po i keqpërdor ata. Mashtrimi me shifrat zyrtare është përgjegjësi e Ramës, jo e mjekëve që po sakrifikojnë gjithçka në këtë betejë. Ai ka braktisur shqiptarët dhe familjet e tyre, për të cilat nuk jep asnjë mbështetje financiare nga qeveria. Rama po shpërfill dhimbjen dhe vuajtjet e qytetarëve, që kanë nevojë për ndihmë. Njerëzit po vdesin përditë. Spitalet po kolapsohen. Biznesi po falimenton. Varfëria dhe papunësia po rriten. Në vend që të ndihmojë shqiptarët, në vend që të përballet me të vërtetën dhe realitetin, Rama vazhdon avazin e sulmeve politike dhe gënjeshtrave. Nëse nuk ke asgjë për të fshehur, prano direkt një hetim të plotë të të gjithë informacioneve që jo mjekët, por ti, ke fshehur në lidhje me viktimat e COVID-19. Boll u fshehe pas gënjeshtrave dhe sulmeve politike. Jepu përgjigje të vërteta qytetarëve të Shqipërisë.”

 

Me një gjuhë të ashpër, kryeministri Edi Rama tha se opozita po përdor viktimat për t’u ngjitur në pushtet.

One thought on ““Ka gënjyer për viktimat”/ Basha: Rama vazhdon të gënjejë, prano hetimin!

 1. Treni iku po la mbas vagonat, ne nje nga keta ke hip ti Basha ne nje tjeter Meta dhe ne ate te fundit me lokomative hipi Rama me shok.Te vjen per te qeshur, akoma nuk e kan kuptuar qe treni ka ikur dhe vugonat jan pa lokomotiv Basha dhe Meta kan ngelur aty ku hipen.
  Rama Genjen
  Basha thot
  Meta e aprovon
  Shqipetaret vlersoin

  Zoti Basha mir te gjallet i zuri halli po me te vdekurit cke? Ti bere nje akuz dhe thua esht realitet dhe arrite te ofendosh komplet mjekesin Shqipetare qe sot jan heronjt tan te vertet,
  ty ne kete rast kush ta ka dhen te drejten te cinosh lirin e nje personi kush do qoft ai apo ajo i vdekur apo i gjall?
  Ligji duhet te zgjuhet dhe te mbroj te drejtat e personave te ndier dhe familjaret e tyre
  A e kupton sa her ti del dhe perdor kete lloj gjuhe Populli Shqipetar po fillon dhe po te urren
  Te garantoi si nje emigrant qe jam ti kurr ske per tu ber Kryeminister i Shqipetareve
  Historia ka treguar se Partia Demokratike njerzit e ndershem qe duan ti bashkohen asaj klas politike jan ekzekutuar ne menyr mafjoze,kan ikur nga frika ose jan larguar me dhun nga nje grup Politikanesh qe jan te lidhur kemb e kok me krimin.
  SPAK duhet te hapi dosjet nga 1990

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *