Një risi ushtarake është zbuluar nga Izraeli, duke shfaqur një sistem lazer që rrëzon avionët e armikut nga ajri, pas luftës 11-ditore me Palestinën.

 

Përveç qindra raketave, Hamas hodhi kundër Izraelit edhe dronë e avionë të shumtë kamikazë, të cilët shpërthyen atje ku ata ranë.

 

Forcat e armatosura izraelite tani kanë zhvilluar një sistem sulmi me lazer për këta avionë.

 

Ministria izraelite e Mbrojtjes njoftoi provën e suksesshme të armës së saj të re.

 

“Kjo e bën Izraelin vendin e parë në botë që mund të përdorë një teknologji të tillë lazer në një dron”, tha ministria.

 

Gjatë provave të suksesshme, të shtënat me lazer u qëlluan nga një aeroplan Cessna 208 Caravan, dhe Janiv Rotem, Shefi i Kërkimit dhe Zhvillimit i Ministrisë së Mbrojtjes së Kërkimit dhe Zhvillimit, deklaroi se sistemi është i aftë të godasë dronët nga një kilometer distancë, por pa dhënë më shumë detaje teknike në lidhje me sistemin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *