Forcat izraelite janë në gatishmëri të lartë, nga frika e një sulmi iranian. Të gjitha shkollat janë mbyllur, ndërsa të gjitha udhëtimet dhe ngjarjet shkollore janë anuluar.

Izraeli po monitoron nga afër një sulm të planifikuar kundër tij nga Irani dhe aleatët e Teheranit në rajon, tha ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallad, pa dhënë detaje të kërcënimit.

Në deklaratën e tij, Gallad thekson se izraelitët duhet të ndjekin urdhrat që mund të lëshohen nga Komanda Homefront e ushtrisë izraelite, e cila zbulon raketa në hyrje ose kërcënime ajrore kundër vendit për të alarmuar popullsinë dhe për ta nxituar në strehimore.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari njoftoi anulimin e të gjitha udhëtimeve dhe ngjarjeve shkollore për ditët e ardhshme dhe tha se forcat e armatosura janë në gatishmëri të lartë.

Duke njoftuar masat në televizion, Haggari tha se dhjetëra avionë luftarakë ishin në ajër si pjesë e një gjendje gatishmërie. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *