Në Izrael këtë të enjte dhjetëra udhëheqës botërorë u mblodhën në një ceremoni në kujtim të Holokaustit e cila shërbeu gjithashtu si paralajmërim për një rritje të antisemitizmit.

 

Gjatë Forumit Botëror të Holokaustit u mbajtën fjalime nga Presidenti rus Vladimir Putin, ai Francez Emmanuel Macron, Presidenti gjerman Frank-Ëalker Steinmeier dhe Zëvendës Presidenti amerikan Mike Pence.

 

Gjatë darkës së mirëseardhjes që u zhvillua të mërkurën Presidenti izraelit Reuven Rivlin u bëri thirrje udhëheqësve botërorë që të qëndrojnë të bashkuar në luftën kundër racizmit, antisemitizmit dhe ekstremizmit.

 

Ngjarja e së enjtes përkon me 75 vjetorin e çlirimit të kampit të Aushvicit, ku gjatë Luftës së dytë Botërore nazistët vranë më shumë se 1.1 milionë njerëz, shumica e tyre hebrenj.

 

Në total gjatë Holokaustit, Gjermania naziste vrau gjashtë milionë hebrenj.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *