U deshën 120 minuta lojë që Italia të siguronte biletën për çerekfinalet e Euro 2020. Azzurrët fituan me vuajtje përballë Austrisë 2 me 1.

90 minuta lojë nuk mjaftuan që të kaltrit e Mançinit të gjenin rrugën drejt rrjetës.

Italianët dominuan totalisht pjese e pare por Barrella u ndal nga portieri austriak, ndersa Imobile u ndal nga traversa.

Ne pjesen e dyte austriaket fituan metra dhe fale nje freskie fizike nisen te jene kercenues.

Tifozet italiane u bene me ” zemër”, pas një goli të shënuar nga Arnautoviç, por që më pas u anulua për pozicion jashtë loje milimetrik.

Mancini beri kater levizje ne kete fraksion, dy prej te cilave rezultuan decizive ne kohen shtese.

Kieza dhe Pesina në minutat 95 dhe 105.

Austriakët provuan të rihapnin takimin me Kalajziç ne minuten e 115, por vetëm kaq sepse në fund ishin të kaltrit ata që festuan, me rezultatin 2-1.

Skuadra e Mancinit do te luaje ne 2 korrik ne Mynih kunder fitueses qe do te dale nga cifti i kesaj te diele Belgjike-Portugali.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *