Regjistrohen dy raste të tjera dhunë në spitalet e vendit. Rastet janë  regjistur përpara pak minutash në spitalin e Lëzhës dhe Tiranës, ku dy mjek janë rrahur barbarisht nga pacientët në tyre.

Në Lëzhë nje dermatolog  eshte dhunuar  ne ambietet e spitalit nga familjaret  e nje pacienti. Mësohet se mjeku është qëlluar me sende të forta.

Ende nuk dihen shkaqet e këtij sukmi, ndërsa mjeku ka marrë ndihmë nga kolegët e tij.

Për shkak të plagëve të mëdha mjëku Zef Doda dërguar për mjekim më të specializuar në spitalin e traumës në Tiranë. Policia nisi hetimet mbi këtë dy ngjarje.

Po ashtu në tiranë raportohet të jetë dhunaur në urgjencën kirurgjikale në qsut mjekja specializante V.Zyka.

Për të dyja rastet ka reaguar edhe ministria e shëndetësisë, e cila dënon dhunën e ushtruar ndaj bluzave të bardha. Sipas ministrisë këto akte janë ta patolerueshme, ndërsa kërkon nga organet e drejtësisë të reagojnë dhe të japin denimin maksimal për agresoret

Nuk është hera e parë që pacientë, apo familjarë të tyre ngrënë dorën ndaj bluzave të bardha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *