Dy skuadrat e Madridit, Real dhe Atletiko jane ekipet e para qe kualifikohen ne gjysmefinalet e Europa Champions League.

 

Emocione, spektakel dhe polemika ne supersfiden e transmetuar ne Tring mes Realit dhe Bayrenit. Gjermanet fituan 2 me 1 ne kohen e rregullt, fale golave te Levandovskit dhe autogolit te Ramos,  duke e derguar ndeshjen ne shtese.

 

Por ata u penalizuan nga nje vendim i dyshimte i gjyqtaritqe nxorri jashte me karton te kuq, Arturo Vidalin. Jo vetem kaq, por ne shtese gjyqtaret akorduan nje gol te parregullt te Kristiano Ronaldos, goli, i cili barazoi rezultatin ne 2 me 2.

 

Me pas nuk pati me histori, sepse vendasit serish me Ronaldon dhe me Assension shenuan edhe dy gola te tjere per ta mbyllur perfundimisht ndeshjen 4 me 2. Nga ana tjeter, Atletiko e Madrid u kualifikua ne gjysmefinale, me rezultatin e pergjithshem 2 me 1 kunder anglezve te Lejster.

 

Pas fitores 1 me 0 ne fushen e vet, ne sfiden e kthimit, spanjollet moren nje barazim te çmuar 1 me 1, qe i dha mundesine te shkoje ne gjysmefinale per here te trete ne kater vitet e fundit.

 

Skuadra e Simoenes kaloi ne avantazh me ane te Saul Nigez. Ndersa ne pjesen e dyte per te zotet e shtepise barazoi Vardi.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *