Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij turk Rexhep Tajip Erdogan u takuan në Astana të Kazakistanit në margjinat e samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO).

Në qendër të diskutimeve ishin marrëdhëniet dypalëshe, Siria dhe situata në Lindjen e Mesme e më gjerë.

Sipas raportimeve, Erdogan tha se nuk është takuar me mikun e tij të dashur për një kohë të gjatë, por theksoi se partnerët e tyre janë vazhdimisht në kontakt me njëri-tjetrin.

“Përveç kësaj marrëdhënieje miqësore mes Rusisë dhe Turqisë, do të doja t’ju ​​prisja në vendin tim sa më shpejt të jetë e mundur”, i tha Erdogan presidentit rus.

Për bashkëpunimin në fushën e energjisë bërthamore, presidenti turk tha se do të bëhen hapa seriozë për termocentralet bërthamore.

“Ne po diskutojmë për termocentralin bërthamor të Sinopit. Besojmë se mund të hedhim hapa seriozë në këtë çështje, për të cilën ministri ynë i Energjisë dhe Burimeve Natyrore po vazhdon diskutimet me homologun e tij. Qëllimi i parë është që Akugiou të funksionojë”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *