TRESHAT

Moderatoret

Bora Zemani është një nga moderatoret simpatike të ekranit shqiptar. Ajo konsiderohet prej femrave më të bukura shqiptare. Bukuroshja ka qenë pjesë e emisioneve televizive të ndryshme. Pas nje periudhe mungese i rikthehet serish ekranit kete here ne nje sfide krejt te re per te.

Donald dhe Romeo Veshaj, jane tashme binjakët më të famshëm në Shqipëri ndryshe jemi mesuar ti njohim ne rolin e tyre skenik ne ‘Al Pazar‘, Montela dhe Montana.
Pjesë e ‘Al Pazar‘ është bërë fillimisht Romeo, kur ishte vetëm 17 vjeç. Talentin për aktrim e kishte shfaqur që kur ishte i vogël. Çdo fund hartimi, në shkollën fillore, ai e mbyllte me frazën “unë mbaroj Akademinë e Arteve në Tiranë dhe bëhem një aktor shumë i famshëm“. Ndërsa Donaldi është artist në disa dimesione: vazhdon studimet për pikturë, i pëlqen shumë fotografia dhe prej gjashte sezonesh i eshte bashkuar te vellait ne kastit të aktorëve në ‘Al Pazar‘.

Rreth formatit

Ne kete format do te flitet per tema te perditshme, per ngjarje dhe fenomene qe i kemi cdo dite perpara syve por qe shpesh i anashkalojme. Temat do te jene sociale, politike, shoqerore, kulturore etj. Por gjithmone te trajtuara permes satires dhe humorit. Qellimi eshte qe çdo shikues te gjeje veten e te mendoje “Po, kjo me ka ndodhur edhe mua” ose “Po, kete e kam pare edhe une”. Personazhet publike, te ftuar ne cdo puntate do i perforcojne akoma me shume keto tema, me mendimet apo eksperiencat e tyre personale. Intervistat dhe skecet me ta, te ndara ne rubrika e te menduara ne forme lojrash, do i japin akoma me shume energji dhe humor ketij emisionit.
Çdo puntate do te zgjase 50 minuta dhe pjese kryesore do te jene tre moderatoret te cilet do te flasin qe ne hapje per nje teme te caktuar, por gjithmone te trajtuar me humor. Studio do ti bashkohen me pas edhe tre personazhe publik qe kane lidhje me temen. Intervista me ta do te jete gjithmone e sinqerte, madje duke i veten shpesh ne siklet per te nxjerre edhe detaje personale te tyre. Intervistat do te jene te ndara ne rubrika te ndryshme. Pjese e emisionit do te jene edhe skeçe te realizuara nga tre moderatoret dhe personazhet.

Rubrikat

“Midis binjakeve”

I ftuari do te jete I ulur midis binjakeve Romeo dhe Donald. Binjaket do te jene shume te ngjashem ne pamje (qendrim, sjellje) port e ndryshem ne ate cfare thone dhe si e trajtojne te ftuarin. Per 4-5 min te ftuarit do t’I behen pyetje te sikletshme ose absurde duke e vene ne siklet. Ne varesi te personazhit do te realizohet edhe intervista here duke I vene ne dukje anet me te keqija, duke u munduar ta acarojne, duke e nderprere sa here ose duke injoruar ato gjera qe I ftuari thote.

“Makina e se vertetes”

Bora do te jete ne rolin e dedektives dhe do te marre ne pyetje te ftuarin i cili do te jete I lidhur me makinen e se vertetes. Pyetjet do te jene shume serioze dhe kerkohet me ngulm pergjigje e vertete, ndryshe makina e se vertetes do te tregoje qe eshte genjeshter. Pyetjet do te jene lidhur me lajme qe qarkullojne per personazhin por edhe per gjera shume personale.

“Bermuda”

Tre moderatoret do te jene te ulur ne forme trekendeshi dhe ne mes do te jete i ftuari ne nje karrige te levizshm. I ftuari do te rrotullohet pa e ditur se perballe kujt prej moderatoreve do te ndaloje.

Tre moderatoret do te kene nje profil te caktuar pyetjesh:
Romeo: pyetje qe synojne te vene ne siklet te ftuarin.
Bora: pyetje te sikletshme mbi ato te panjohurat qe ka publiku per personazhin lidhur me karrieren ose jeten e tij personale.
Donaldi: pyetje te prapritura qe nuk kane lidhje detyrimisht me situaten qe po ndodh aty. Ndonjehere edhe pyetje idiote apo naive.

Çfare na dallon nga te tjeret…

Ne formate te ngjashme, jemi mesuar te shohim gjithnje moderatore nen shoqerimin e velinave, qe pergjithesisht perzgjidhen vajza me tipare terheqese per publikun. Tek Treshat situata eshte krejt paradoksale, ne rolin e “velines” do te kemi nje gjyshe (nona). Nona eshte “velina” e emisionit. Ndryshe nga formate e tjera ku pergjithesisht jemi mesuar te shohim vajza te bukur qe mundohen te vene ne “siklet” te ftuarit, ketu do te jete Nona ajo qe do te provokoje. Nje zonje ne moshe qe do te behet pjese e emisionit ne forma te ndryshme. Here me pyetje pikante per te ftuarit ne studio, here kamera te fshehta per ta, here ne skece ose ne rruge me Vox-pope ne lidhje me temat qe do te trajtohen ne ate puntate.

Produktet apo sherbimet promovohen ne trajten satiro-komike, duke e bere akoma edhe me terheqes per publikun e njekohesisht duke sjelle te gjithe vemendjen e duhur ndaj produktit apo sherbimit ne fjale.

Ritmi brenda programit eshte nje tjeter element qe e dallon kete format nga te tjeret. Ne harkun kohor te 50 minutave do te tentojme te japin gjithcka duhet dhe vlen per audiencen lidhur me temat ne fjale, duke synuar qe ta mbajme ate te lidhur pas formatit pergjate gjithe kohes se transmetimit te tij.