Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me Fisartin, i riu që komentoi pak ditë më parë në postimin e diplomates, duke e quajtur këtë të fundit: kineze.

 

Komenti i qytetarit nga Tropoja tërhoqi vëmendjen e ambasadores, e cila e ftoi atë për një kafe për t’i sqaruar arsyet pse mendon që është ‘kineze”.

 

Kim tha se ata diskutuan edhe për shumë çështje të tjera me rëndësi për vendin tonë si sundimi dhe barazia e ligjit.

 

 “Javën e kaluar, @ i.fisart bëri një koment në lidhje me “miqësinë shqiptaro-kineze” që më çuditi. Kështu që e ftova për kafe. Ai pranoi. Sot, u ulëm jashtë në diell dhe pimë një kafe dhe bisedë shumë të këndshme për komentin, por edhe për shumë më tepër. Ne biseduam nga jemi dhe si na ka formuar ajo (Fisart është nga Tropoja, një zonë me të cilën u dashurova kur vizitova zgjati një muaj; vendlindja ime e të parëve është në malet e Koresë, por unë jam rritur në një ishull tropikal). Mësova pak më shumë për të kaluarën e Shqipërisë dhe u preka kur Fisart më tregoi se si Enver Hoxha dhe komunistët u përpoqën të kontrollonin gjithçka – financat, fenë, strehimin, vendet e punës – por ata kurrë nuk mund të kontrollonin shpirtrat e njerëzve. Ne gjithashtu biseduam për sfidat me të cilat përballen shqiptarët e rregullt dhe ranë dakord që sundimi i ligjit dhe barazia sipas ligjit janë të domosdoshme në mënyrë që të gjithë shqiptarët, jo vetëm elita, të kenë punë me pagesë të mirë, të kujdesen për familjet e tyre dhe të kontribuojnë plotësisht për të ardhmen e vendit të tyre. Gjithçka filloi me një koment të bërë si një shaka të pafajshme, por bëri të mundur një bisedë (dhe miqësinë shqiptaro-amerikane!) Që shpresoj të vazhdojë. Faleminderit, Fisart!”, shkruan Kim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *