Rusia mund ta mposhtë Ukrainën deri në fund të vitit, nëse SHBA-të nuk i japin asaj më shumë ndihmë ushtarake, paralajmëroi kreu i CIA-s.

Paralajmërimi i shefit të inteligjencës amerikane Bill Burns erdhi dy ditë përpara se Dhoma e Përfaqësuesve të votojë për një paketë ndihme prej 61 miliardë dollarësh për Ukrainën, kryesisht ushtarake, pas muajsh bllokimi politik.

“Me nxitjen – praktike dhe psikologjike – që do t’u japë atyre ndihma e re ushtarake (përfshirë amerikanët), mendoj se ukrainasit do të jenë shumë mirë në gjendje të arrijnë në vitin 2024”, tha zoti Burns.

“Pa ndihmë shtesë, situata do të jetë shumë më katastrofike”, vazhdoi ai.

“Ekziston një rrezik shumë real që ukrainasit të humbasin në fushën e betejës deri në fund të vitit 2024, ose të paktën që (presidenti rus Vladimir) Putin do të jetë në gjendje të diktojë kushtet e një zgjidhjeje politike”, shtoi ai. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *