Vdes në moshën 95-vjeçare aktorja e madhe Gina Lollobrigida.

 

E lindur në Subiaco më 4 korrik 1927, ajo është e njohur për punën me disa prej regjisorëve më të mëdhenj italianë, nga Vittorio De Sica te Mario Monicelli. Ylli i kinemasë ka marrë çmime të rëndësishme, duke përfshirë një Golden Globe, shtatë çmime David di Donatello, dy Shirita Argjendi. Ndër filmat e saj më të famshëm është “Pane, amore e fantazi ” nga Dino Risi.

 

Shtatorin e kaluar aktorja, doli nga klinika, pas thyerjes së kofshës për të cilën ishte operuar. Katër vite më parë Lollobrigida kishte përfunduar në spital për shkak të një aksidenti në familje. Me atë rast, aktorja u shtrua në Sant’Eugenio, një spital jo shumë larg vilës së saj në Appia Antica, dhe u lirua disa ditë më vonë. Aksidenti i femurit ndodhi dy javë pas raundit elektoral të 25 shtatorit, në të cilin Lollobrigida ishte kandidate në Latina, për listën e ‘Italisë sovrane dhe popullore’, e cila bashkon Partinë Komuniste, Atdheun Socialist, Aksionin Civil, Përsëri Italinë dhe Italinë Ripushtuese.

 

Diva italiane mbylli sytë përgjithmonë, duke lënë pas një “thesar” në kinematografinë italiane dhe jo vetëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *