Refugjatet te cilet ndodhen  ne ishullin grek Lesvos kane dale ne proteste kunder planit te qeverise greke per ti vendosur ata ne qendra te mbyllura. Emigrantet kane dale ne rruge ku jane perpjekur te nderpresin punimet e nderteses.

 

Incidente të rënda janë raportuar në mëngjes herët mes banorëve dhe forcave të policisë edhe nw Chios. Ndwrkohw Kryetari i bashkisë dhe një prift mbeten te plagosur.

 

Në Lesvos, përleshjet shpërthyen pasi  refugjatet mbyllen rrugen. Forcat e policisë përdorën gaz lotsjelles per ti larguar dhe per te vijuar punimet.   Edhe porti kryesor i Minitilit u kthye në një fushë beteje për rreth dy orë.

 

Qendrat e mbyllura pritet te strehojne deri nw 5.000 refugjate. Sipas qeverise keto ndertesa do ti japin fund strukturave anarkiste, do të zvogëlojë shkeljet dhe do të rrisin  sigurine. Askush  nuk do te mund te dale nga qendra pa leje gjithashtu strukturat do të qendrojne te mbyllura edhe gjatë natës.

 

Qeveria greke planifikon ndertimin e qendrave ne nje vend te izoluar ne ishull, larg syrit te turisteve  ne zonat e plazhit.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *