Një gjykatë në Bjellorusi dënoi në mungesë me 20 vjet burg Franak Viachorka, një lider i opozitës që jeton në mërgim.

Gjykata në Minsk e miratoi vendimin më 20 qershor, pasi shpalli Vyachorka, një këshilltar i lideres së opozitës bjelloruse, Svetlana Tihanovskaya, fajtore për tradhti të lartë dhe fyerje të presidentit të vendit, Alexander Lukashenko.

Vjačorka jeton në Vilnius, kryeqyteti i Lituanisë fqinje, ku shumë opozitarë bjellorusë janë arratisur, përfshirë Tihanovskaya.

Ata u larguan nga vendi pasi Lukashenko shtypi protestat masive civile në vitin 2020, të organizuara për shkak të fitores së tij të diskutueshme në zgjedhje. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *