Policia e Shtetit, e koordinuar nga Prokuroria Publike e Milanos, në kuadër të një aktiviteti hetimor të kryer ndaj një grupi shqiptarësh të dedikuar për kryerjen e vjedhjeve të banesave, ka arrestuar 4 prej tyre.

 

Shtetasit shqiptarë të moshës 30, 32, 34 dhe 41 vjeç të gjurmuar brenda shtëpive të ndryshme në Paderno Dugnano (MI), Varedo (MB) dhe Limbiate (MB), janë përgjegjës për vjedhje të kryera në provinca të ndryshme të Lombardisë, sipas medieve italiane. 

 

Hetimi filloi me identifikimin e një makine të vjedhur të përdorur nga grupi kriminal për të udhëtuar në vendet ku vidhnin dhe më pas arratiseshin.

 

Në këtë automjet shqiptarët vendosnin targa të klonuara nga makina të tjera dhe vështirësonin gjurmimin e makinës së tyre.

 

Kamerat e sigurisë dhe përgjimet e telefonave të anëtarëve të bandës kanë çuar hetuesit në gjurmët e tyre.

 

Kontrollet e shtëpive të kryera nga oficerët italianë bënë të mundur gjetjen e një garazhi të vendosur në dispozicion të të dyshuarve, një nga makinat e mëdha të vjedhura dhe të përdorura për kryerjen e vjedhjeve.

 

U gjetën veshje të përdorura gjatë vjedhjeve, mjete të përshtatshme për vjedhje, sharrë rrethore, radio me dy drejtime, çelësa makinash, para të gatshme, stoli dhe ora me origjinë të vjedhur.

/vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *