Bilanci i viktimave nga situata e krijuar nga permbytjet në Evropë vijon të jetë në rritje.

Numri i të vdekurve në Gjermani ka shkuar në 163 ndersa dhjetëra persona raportohen të zhdukur.

Një nder zonat më të prekura eshttë Rheinland-Pfalz, ku 117 persona kanë humbur jetën ndërsa mbi 749 të tjerë janë të plagosur.

 

Per nxjerrjen e trupave po perdoren edhe zhytes.

 

Shumë viktima janë gjetur të vdekur në bodrume pasi dyshohet që ata janë përpjekur të shpetojnë sendet me vlerë.

 

 

Reshjet e mëdha të shiut kanë goditur gjithashtu dhe Belgjikën ku të paktën 31 persona raportohen te kene humbur jeten deri tani.

 

Ndërkohë me pasojat e permbytjeve po perballen edhe Zvicra, Luksemburgu, Hollanda dhe Austria.

Leave a Reply

Your email address will not be published.