Në Indi ka nisur më 19 prill votimi për zgjedhjet e përgjithshme, të cilat do të zhvillohen në shtatë faza, deri më 1 qershor dhe në më shumë se një milion qendra votimi në të gjithë vendin. Kryeministri nacionalist hindu Narendra Modi është i sigurt për fitoren kundër opozitës.

Ai i ka dhënë një mesazh mbështetësve të tij gjatë fushatës, shkruan CNN. 

“Jam i bindur se Zoti më ka dërguar për një qëllim dhe kur ky qëllim të përfundojë, puna ime do të kryhet”,  tha ai për kanalin lokal të lajmeve NDTV në një intervistë javën e kaluar.

“Kjo është arsyeja pse ia kam kushtuar veten Zotit.”

Modi vazhdoi: “Zoti nuk i zbulon kartat e tij. Ai thjesht më bën të bëj gjëra.”

Që nga marrja e pushtetit në vitin 2014, Modi dhe Partia e tij Bharatiya Janata (BJP) kanë promovuar një markë të fortë të nacionalizmit hindu në një vend ku rreth 80% e popullsisë janë pasues të besimit politeist.

Dhe ndërsa ai ka përdorur një gjuhë të tillë në të kaluarën, mesazhi i tij për të qenë një udhëheqës i zgjedhur nga Zoti është bërë shumë më i dukshëm si përpjekje për të fituar një mandat të tretë pesëvjeçar në pushtet.

Gjatë gjithë zgjedhjeve kombëtare shumëjavore të Indisë, të cilat shpallin rezultatet më 4 qershor, Modi ka dhënë intervista dhe fjalime të shumta në media që i bëjnë jehonë komenteve të bëra për NDTV./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *