Barcelona është e bindur se mund të bindë sulmuesin anësor të Athletic Bilbaos, Nico Williams, të nënshkruajë me ta këtë verë, pavarësisht se 21-vjeçari deklaroi se do të jetë për ‘shumë vite të tjera’ me klubin bask, pasi ata fituan Kupën e Mbretit.

Williams e zgjati kontratën e tij në nëntor deri në vitin 2026, dhe me të besohet se ka rritur klauzolën e lirimit në 55 milionë euro.

Kjo do të jetë pengesa kryesore për çdo nënshkrim për Barcelonën, pasi baskët priren të mos negociojnë për lojtarët e tyre, përkundrazi kërkojnë pagesën e plotë të klauzolës së tyre. Nga i gjen Barcelona këto para nuk është përcaktuar ende.

Megjithatë, sipas gazetës katalunase Sport, Barcelona është e sigurt për të siguruar dritën jeshile nga vetë Williams.

Bisedat me agjentët e tij dhe lojtarin janë të avancuara dhe duket se ata do ta sigurojnë atë.

Marrëveshja në vetvete do të ishte e thjeshtë, Barcelona është e vetëdijshme se Bilbao nuk do të negociojë, dhe do të jetë pagesa e klauzolës së tij të lirimit.

Williams thuhet se është prioriteti i dytë i Barcelonës këtë verë, me drejtorin sportiv Deco dhe Xavi Hernandez të etur për të sjellë një mesfushor cilësor përpara mbrojtjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *