Gjykata e posaçme e Apelit ka lënë në fuqi vendimin “pezullim nga detyra” për numrin dy të operacionit “forca e ligjit”, Artan Shkëmbi.

Shkëmbi, i cili mbante edhe postin e kreut të drejtorisë së hetimeve qendrore, akuzohet nga struktura antikorrupsion, se ka dekonspiruar operacionet e OFL duke u dhënë informacione sekrete subjekteve hetimore në këmbim të parave.

 

Dyshohet se ai ka kërkuar te dhëna konfidenciale për një grup kriminal që trafikonte kokainë.

 

Në shkurt te 2020, shkëmbi kaloi me sukses testin e vettingut, pavarësisht probleme që u relatuan nga trupa gjykuese për pasurinë dhe figurën morale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *