989 qytetarë kanë rezultuar pozitiv në Shqipëri me COVID-19 nga fillimi I pandemisë e deri më tani. Prej tyre, sipas Ministrisë së Shëndetesise, rreth 79% janë të shëruar.

Aktualisht në shërbimin infektiv janë 16 pacientë të shtruar dhe vetëm 5 prej tyre në terapi intensive.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14 mijë testime molekulare dhe serologjike.

COVID-19 – Statistika (23 Maj 2020)

Testime totale                         14459

Testime molekulare                      13133

Testime serologjike                      1326

Raste pozitive                          989

Raste të shëruara                     783

Raste Aktive                            175

Humbje jete                                  31

(Qarku Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *